Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6751628

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej ŚwiataBudowa
1957- 1960
 
Początkowo mieszkańcy dzielnicy Koźle-Rogi, przed utworzeniem obecnej parafii należeli terytorialnie do Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, powołanej znacznie wcześniej. W miarę osiedlania się ludności, związanej w dużej mierze z rozwojem przemysłu, zaistniała potrzeba budowy kościoła i utworzenia samodzielnej parafii. Pierwsze próby podjęto dopiero po II wojnie światowej, szczególnie w czasach, gdy w parafii macierzystej w Koźlu proboszczem był: ks. Dominik Pyka[1]. Z jego inicjatywy, ...
Początkowo mieszkańcy dzielnicy Koźle-Rogi, przed utworzeniem obecnej parafii należeli terytorialnie do Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, powołanej znacznie wcześniej. W miarę osiedlania się ludności, związanej w dużej mierze z rozwojem przemysłu, zaistniała potrzeba budowy kościoła i utworzenia samodzielnej parafii. Pierwsze próby podjęto dopiero po II wojnie światowej, szczególnie w czasach, gdy w parafii macierzystej w Koźlu proboszczem był: ks. Dominik Pyka[1]. Z jego inicjatywy, po uzyskaniu w 1957 pozwolenia na budowę[1] oraz uzbieraniu funduszy i dodatkowym dofinansowaniu, w czasach kiedy proboszczem był jego następca ks. Ludwik Rutyna i zgodzie władz państwowych wybudowano w latach 1958-1960, dwukondygnacyjny kościół-rotundę pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, którą konsekrował 29 czerwca 1960 biskup Henryk Grzondziel. W dolnej części wybudowanego kościoła znajdowało się mieszkanie dla proboszcza, w późniejszych latach wybudowano na terenie parafii osobną plebanię.
Liczne próby utworzenia samodzielnej parafii doszły szczęśliwie do końca, w momencie kiedy w 1977 biskupem opolskim został Alfons Nossol. Ostatecznie 13 czerwca 1980 erygowano w Koźlu-Rogach parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, wyodrębnioną z parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, a ks. Marian Jerzy Pleśniak został jej pierwszym proboszczem[1]. Parafia liczy około 1000 wiernych. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1960-05-29
    komentarze: 0
    Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata - konsekracja.