MENU
 Zobacz to zdjęcie w artykule (1) 
Brama Raciborska w murach miejskich Koźla. Znajdowała się w południowo-wschodniej części obwarowań. Jest to powiększony fragment ryciny .

Dodał: Petroniusz (admin)° - Data: 2020-11-14 20:26:05 - Odsłon: 101
Lata 1733-1737


Brama Raciborska była jedną z bram strzegących ufortyfikowane Koźle. W urbarzu z 1532 roku znajduje się informacja o murach miejskich i wymienione są przy tym dwie bramy: Odrzańska i właśnie Raciborska (są źródła, wg których było ich 3 lub 4). W przeciwieństwie do tej pierwszej, o bramie Raciborskiej wiadomo niewiele ale pewne informacje przynoszą archiwalne ryciny. Na weducie z 1536 roku (widok od strony Odry) widać wieżę Bramy Raciborskiej a przy niej okrągłą basteję z dwoma poziomami strzelnic, stanowiących zapewne istotne wzmocnienie kozielskiego obwodu. W roku 1642 w trakcie zajęcia miasta przez Szwedów brama została zniszczona. Później ją odbudowano, bo jest widoczna na rycinach z XVIII wieku. W historii budowy kozielskiego kościoła ewangelickiego znajdujemy informację, że na jego lokalizację (rok ok. 1785) wybrano miejsce poza murami miasta, za Bramą Raciborską. Obecnie brama nie istnieje.
/Petroniusz/

Scenographia Urbium Silesiae F. B. Werner , Norymberga

Poprzednie: Mury miejskie Koźla Strona Główna Następne: Zamek Koźle


Petroniusz (admin) | 2020-11-14 20:32:24
Na razie ta brama to mała zagadka. Stoi w miejscu Bramy Raciborskiej ale na rycinie ma nazwę Das Golsche Thor. Może to jej inna nazwa?